Vaevalt, et 2000. a ametlikul kõige tervislikuma köögivilja valimisel brokoli selle tiitli mingi pettusega välja meelitas. Tõenäoliselt on asi ikka selles, et ta aitab ennetada vähki, vähendab silmakae ohtu, kaitseb ajurabanduse eest ja isegi keedetud kujul pakatab suuremast kogusest C-vitamiinist kui apelsin. Lisaks sisaldab brokoli ohtralt kaltsiumi ja ühes keskmises õisikus on kolm korda rohkem kiudaineid kui viilus täisterasaias. See nimekiri võiks veel jätkuda, aga mind ei ole vaja rohkem veenda. Brokoli on võitnud.
Mind on juba pikemat aega vaevanud see küsimus, miks meil siin Eestis nii vähe brokolit süüakse? Jah, brokoli on küll kallim kui kartul, aga sa ei lähe ju ka raamatupoodi ega osta sealt kõige odavamat raamatut! Miks ei võiks siis ka toidupoes asju nende sisu järgi valida? Eriti kui sul sul on sisuliselt valida ju “Banaanil on nohu” ja Tammsaare vahel (või tuleks tänapäevases mõistes tuua paralleel “101 maailma parimat dieeti” ja “Minu Eesti” vahel?). Mõte on igal juhul sama.
Minu toidulaul on brokoli kartulit juba pikka aega asendanud. Ja ma olen täiesti kindel, et kui Eestis vahetaksid inimesed kas või 2 korda nädalas oma toidulaualt kartuli brokoli vastu, oleks sellel meie tervisele juba positiivne mõju. Sellepärast ka postitus ühest väga lihtsast viisist, kuidas brokoli oma toidulaual tihedamaks külaliseks teha. Viimase aja täielik lemmik ;)
Seda rooga võib süüa nii lisandina liha kõrvale kui ka niisama salatina, asendada pähklid mõne teise sordiga, jätta õunad üldse ära, teha jogurtikastmega jne jne. Võimalusi on palju, tuleb lihtsalt leida selline kooslus, mis endale kõige maitsvam tundub :)
Retsept kahele:
1 keskmise suurusega brokoli
2 väikest šalottsibulat (või 1 punane sibul)
1 sl oliiviõli
1 sl värskelt pressitud sidrunimahla
1/2 tl soola
1/2 tl pipart
1 tl suhkrut
peotäis seedermänniseemneid
2 väikest õuna
Kõigepealt poolita šalottsibulad ja lõika hästi õhukesteks viiludeks. Pane väiksemasse kaussi oliiviõli, sidrunimahl, sool, pipar ja suhkur ning sega kõik ühtlaseks. Lisa sibulaviilud ja lase neil marineeruda. Võta suurem pott ja pane veega tulele. Tükelda brokolipea väikesteks õisikuteks. Kui vesi on keema hakanud, lisa veele u 2 tl soola ja pane brokoliõisikud vette. Keeda ainult 20-30 sekundit, seejärel kurna brokoli sõelale ja jahuta ohtra külma veega. Jäta brokoli nõrguma. Lõika õun 4 sektoriks, eemalda seemnekojad ja lõika suupärasteks tükkideks (kui kohe salatit sööma ei hakka, siis tuleks õunaviilud sidrunimahlada kokku teha). Võta suurem kauss, pane sinna nõrgunud brokoli, õunad, sibulad ja seedermänniseemned. Sega läbi ja võibki sööma asuda.
Missuguses rüüs brokoli on veel maitsev? Kõiksugused soovitused brokoli serveerimiseks on väga teretulnud! :)
mina mina mina olen brokolifännn!:D
Istu, 5+, Ulli! :)
Mina söön ka brokolit meelsasti, aga hetkel on poes enamasti vaid üsna väsinud ja löntis spargelkapsaid saada ja need ei kandideeri küll ühegi tervisliku köögivilja tiitlile :( Ootan hooaega, siis saab turult selliseid mõnusalt krõmpse kodumaiseid isendeid jälle, mis alles päev-paar varem mullaga kokku puutusid :)
Täitsa tõsi, viimasel korral oli poes tunne, et võta üks ja viska teist :) Viimased enam-vähem kõlbulikud jupid erinevatest brokolitest ühte pakki kokku mässitud. Ma mäletan, et kui ma väike olin, kasvatas ema lillkapsaid, aga need läksid alati kergesti ussitama, ei tea, kas brokolil on sama mure? Kui see nii hea kraam, siis võib võitlus küll üsna tuline olla.
Brokoli on minul ka kohustuslik köögivili, tomatisupis ja muudes suppides ja väga meeldib mulle see vili lõhe-brokolivormi sees. Quiche brokoli ja krevettidega.. või hoopis lisandiks pastale. Eriti hästi sobib brokoli kokku sinihallitusjuustuga. Mmm, suu hakkab vett jooksma!
Jaa, need kõik on väga-väga head.. ajasid nüüd mulle pasta isu peale :P
Ääretult isuäratav salat ja kaunid pildid!
Aitäh, Sandra :)
Mul oli eelmisel kevadel brokoli mingi aeg pidevalt menüüs. Kusjuures ökokaubandusest saadavad brokolid maitsesid oluliselt paremini. Minu eelmise aasta muljed brokoli teemal on siin: http://maitseelamused.blogspot.com/2010/03/saage-tuttavaks-minu-head-sobrad.html
Jah, Aet, täitsa nõus sellega, et parmesani võiks tõenäoliselt peaaegu igale asjale peale raputada. Aga eks siin on lihtsalt küsimuses selles piiris, millest enam üle ei minda. Kui kõik toidud maitseks paremasani moodi, siis oleks ju ka igav. Aga jah, brokoli+parmesan=super!
mina olen ka spargelkapsa fänn ja ootan juba, millal seemned mulda saab. minu kogemus ütleb, et seda on kõvasti lihtsam kasvatada kui lillkapsast, kuigi jah, ussid armastavad neid ka… aga üks hea omadus spargelkapsa puhul on see, et kui ta nn. pea ära võtta, siis ta ajab uued väiksed õisikud ja nii saab neid noppida terve suve kuni külmadeni välja.
Ohoo, see on küll põnev teadmine, ehk katsetan sel aastal ise ka. Oleks küll mõnus oma peenra pealt neid noppida :) Aitäh, Liilia soovituse eest!
Nagu kõik kapsad, tahab ka spargelkapsas pigem tuulist kasvukohta, muidu on kapsaussid varmad peale tulema. Ja oluline on veel õige kasvamapaneku aeg, kui jääb hilja ehk siis sooja peale, kipuvad õisikud kribalaks ja ebaühtlaseks jääma ning kiiresti õitsema hakkama. Aga see on jah tore, et ühest taimest saab pidevalt saaki:).
Ootan juba kangesti aega, kus värsket spargelkapsast saab, see talvine kaugelttoodud ei ole ikka see. Pealegi, ma ei ole päris kindel, kas intensiivviljeluse teel kaugel kasvatatud ja siiatoomiseks jupp aega varem korjatud vili on ikka nii hirmus tervislik. Pigem kannatan veel veidi:).
[…] Broccoli Image by Tassike.ee – Marju Randmer Story and recipe of broccoli salad (side dish) in my blog Tassike […]
[…] Broccoli side dish or salad – depends on your taste Image by Tassike.ee – Marju Randmer Story and recipe in my blog Tassike […]
[…] Broccoli Image by Tassike.ee – Marju Randmer Story and recipe of broccoli salad (side dish) in my blog Tassike […]
[…] Broccoli Image by Tassike.ee – Marju Randmer Story and recipe of broccoli salad (side dish) in my blog Tassike […]